• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/%C3%87%C4%B0ZG%C4%B0-ROMAN-Okurlari-Derne%C4%9Fi-625846110958757/
  • https://www.twitter.com/@CizgiRomanOkur
  • https://www.instagram.com/cizgiromanokurder
Türk Çizgi Romanı bir büyük ustasını daha kaybetti.
Türk Çizgi Romanının büyük ustalarından, Hızır Bey karakterinin yaratıcısı Talat Güreli hayatını kaybetti.
Çok önemli bir Çizer olmasından daha fazla inanılmaz bir çizgiroman meraklısı ve koleksiyoner olan Talat Güreli'nin vefatı çizgi romancıları üzdü.
Çizgi romanla ilgili tüm etkinliklere katılan Talat Güreli çizgi roman severlerin Kadıköy'de, çizgi roman satış yerlerinde sıklıkla karşılaştıkları, güleryüzü ve hoş sohbeti ile sevilen bir sanatçımızdı.
Çizgi Roman Okurları Derneği onursal üyesi de olan büyük sanatçımıza Allah'tan rahmet diliyoruz.
Mekanı cennet olsun.

Talat Güreli Kimdir?


30 Nisan 1947 tarihinde İstanbul'da doğan Talat Güreli, lise eğitimini son sınıfta yarım bırakarak çizgiroman dünyasına doğru rota tutturmuştur.

Talat Güreli, ilk olarak karikatüre ilgi duymuş ve 1972 yılında, derginin yayınlanışının üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden Gırgır dergisinde ilk çizimini yayınlatma başarısını göstermiştir. Ancak karikatür merakı yerini üç ay sonra ve tamamen çizgiromana bırakmış ve Gün Gazetesi'nde Necati Zincirkıran'ın başlık ismini bulduğu Cüneyt Alp isimli, konusu Anadolu Selçukluları döneminde geçen tarihi bir çalışmaya imza atmıştır. Dokuzuncu sanatla bu ilk temasından sonra Günaydın Gazetesi sahibi Haldun Simavi'nin Anadolu'da yayınlanan bazı günlük bölgesel gazetelerine çeşitli çizgiromanlar çizmiştir. Bu arada Hürriyet Gazetesinin Almanya baskılarına Kanije Zaferi ve Mohaç Savaşı'nı konu alan iki tarihi başlık daha çizerek stilini geliştirmiş ve kendisini 1977 yılında kısa süre çıkana bir çocuk dergisi olan İleri Yavrutürk'ün çizer kadrosuna dahil etmeyi başarmıştır. Karakedi adlı mizah dergisi için bir Kemal Sunal parodisi olan Terso Kemal'i çizmiş, 1981'den itibaren de Çarşaf dergisinde farklı çizerler için, isim kullanmadan başta Yengeç Ali tiplemesi olmak üzere yaklaşık yetmişten fazla çizgiroman senaryosu kaleme almıştır. Talat Güreli'nin çizgiroman alanındaki en doruk çalışmalarına imza attığı yayın olan Türkiye Çocuk'da çalışmaya başlaması ise, 1982 yılına rastlar ve en ünlü başlığı Hızır Bey de 1984 yılında burada yayınlanmaya başlar. Sonraki yıllarda Türkiye Çocuk sayfalarından Ninja Nihat, Cüneyt Arkın Geliyooor, İlbasan Alp adlı çizgiromanları da okuyucu ile buluşmuştur.
  
290 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret66872
Hava Durumu
Saat
Reklam Alanı