• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/%C3%87%C4%B0ZG%C4%B0-ROMAN-Okurlari-Derne%C4%9Fi-625846110958757/
  • https://www.twitter.com/@CizgiRomanOkur
  • https://www.instagram.com/cizgiromanokurder
Bir Büyük Ustayı, Suat Yalaz'ı Kaybettik. Başımız Sağolsun


Çizgi roman severlerin büyük bir sevgi ve ilgi ile takip ettiği çizgi roman karakteri ‘Karaoğlan’ın yaratıcısı Suat Yalaz, kalp rahatsızlığı dolayısıyla 88 yaşında vefat etti. Yalaz’ın cenazesi 4 Mart’ta Zincirlikuyu Camisi’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Şehir dışından ve Anadolu yakasından cenazeye katılmak isteyenler içn  Kadıköy Belediyesi tarafından  belediye bahçesinden saat 12.15 te otobüs kaldırılacaktır.

Çizgi Roman Okurları Derneği olarak büyük ustamıza çizgi roman sanatına kattığı değerler için minnet ve şükranlarımızı sunarken Allah'tan rahmet diliyoruz.

SUAT YALAZ KİMDİR

Suat Yalaz, 1932 yılında, Kırşehir'in Çiçekdağ ilçesinde dünyaya geldi. Devlet memuru olan ailesinin işi nedeniyle çocukluğu boyunca farklı şehirlerde yaşayan ve eğitim gören Yalaz'ın ilk karikatürü, henüz 16 yaşındayken Erciyes Postası gazetesinde yayınlandı.

Yalaz, ilk kez 1 Nisan 1963'te yayımlanmaya başlayan ve Türk çizgi roman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından biri olan "Karaoğlan"ın da yazarıydı.

Karaoğlan ile tüm Türkiye'nin unutamadığı bir karakteri ortaya çıkaran usta çizer, sinemaya da aktarılmış olan "Son Osmanlı: Yandım Ali"ye de imza attı.

Yalaz, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nü başarıyla tamamlarken, Bedri Koraman ve Çetin Özkırım gibi önemli çizerlerle tanışarak, yeteneğiyle dönemin önemli ustalarını etkilemeyi başardı.

PTT Genel Müdürlüğü 2006 yılında Karaoğlan adına 4 dizilik pul koleksiyonu çıkardı. Böylelikle Suat Yalaz cumhuriyet tarihinde büyük sanatçı Cemal Nadir Güler'in Amcabey'i, Turhan Selçuk'un Abdülcanbaz'ından sonra oluşturduğu çizgi kahramanı pul üstüne taşınarak devlet tarafından onurlandırılan üçüncü çizgi roman sanatçısı unvanını aldı.


  
322 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret41178
Hava Durumu
Saat
Reklam Alanı